SeriesEndurance ¦Wednesday A ¦ Wednesday B ¦ Pursuit - Spring ¦ Folkes ¦ Fleet Championship ¦ BBQ ¦ Pursuit Autumn ¦ Autumn Leaves ¦ 

RegattasEaster Regatta ¦ Whit Regatta ¦ August Regatta ¦ Trophy Day ¦ Trafalgar Day ¦

Other RacesApril Fools ¦ Harold Davies ¦ Fastest Lap ¦

Opens: Topper Open ¦ Solo Open ¦ Enterprise Open¦ Albacore Open ¦

Ladder Series: Ladder 1 ¦ Ladder 2 ¦ Ladder 3 ¦ Ladder 4

Rudyard Lake Sailing Club - Trophy Winners 2012

       Trophy

         Position

 Class

 

 Senior Trophies

Presidents Trophy

Leading Helm

Albacore

E. Haselden

Sidebottom Trophy

     

Jib Sheet Bowl

Leading Crew

Albacore

J. Antony

RLSC Open Challenge

Top Traveller

Solo

A. Friar

Folkes Club Championship

  Folkes Trophy

            1st

 

 E.Haselden & J.Antony

  Transom Trophy

            2nd

 

Michael Jacot & B. Jacot

 

            3rd

 

M.Raine & J.Hill

 

            4th

 

P.Gimson & A. Sanderson

 

            5th

 

D. Haselden

 

            6th

 

P. Blakeman

  Spinnaker Trophy

  1st Spinnaker  Boat

 

M.Raine & J.Hill

  Junior Trophy

  1st Junior Helm

 

Michael Jacot & B. Jacot

  Higginson Trophy

  1st Lady helm

 

P.Ordsmith & Nicola Ratcliffe

  Rudyard  Plate

Highest Placed non winner

 

P.Gimson & A. Sanderson

       

Pursuit Series

Spring Series

     

   Heron Trophy

           1st

 

 E.Haselden & J.Antony

 

           2nd

 

 M.Raine & J.Hill

 

           3rd

 

M.Jacot & B. Jacot

Autumn Series

     

  Albinson Trophy

           1st

 

 E.Haselden & J.Antony

 

           2nd

 

 M.Raine & J.Hill

 

           3rd

 

L. Muir & K. Holmes

 

Junior

 

Amy Sanderson

Fleet Championships

 Solo Quart

   1st Solo

 

P.Blakeman

 

         2nd

 

D. Haselden

 

         3rd

 

J.Hill

 

        4th

 

 G.Couch

       

The Corfield Cup

 1st Handicap Fleet

 

K.Meakin

 

        2nd

 

 D Burnham

 

       3rd

 

 L.Muir & K.Holmes

 

       4th

 

 C.Smethurst

       

Ellis Green Bowl

 1st Albacore

 

E.Haselden & J.Antony

 

        2nd

 

P.Gimson & A. Sanderson

 

        3rd

 

S.Sutton & J.Andrews

 

        4th

 

 S.Thomas & S.Thomas

Autumn Leaves Series

 Brass Monkey Trophy

        1st

ALB

 E.Haselden & J.Antony

 

        2nd

ALB

 S.Thomas & M.Raine

 

        3rd

ALB

S.Sutton & A.Lilley

Endurance Series

Victory Cannon

           1st

MR

M.Raine & J.Hill

 

           2nd

ALB

 E.Haselden & J.Antony

 

           3rd

SOLO

D. Haselden

Wednesday Evening Series

 Hayward Trophy

 1st Wednesday  A

ALB

 E.Haselden & J.Antony

 

           2nd

ALB

 S.Thomas & S.Thomas

 

          3rd

SOLO

P.Arnold

       

Hilditch Trophy

 1st Wednesday  B

 

 S.Thomas & J.Firkins

 

           2nd

 

D. Haselden

 

           3rd

 

 E.Haselden & J.Antony

Trophy Day

Hon Race Officers Trophy

    1st Overall

 

 E.Haselden & J. Antony

 Nelstrop Trophy

    1st Handicap Fleet

 

 L.Muir & K.Holmes

 Feltbower Trophy

    1st Enterpise

 

  Not Awarded

 Ledson Trophy

    1st Solo

 

 P.Blakeman

 Joan Green Salver

    1st Albacore

 

 E.Haselden & J. Antony

 Founders Trophy

 Winner of Founders Race

 

 E.Haselden & J,Antony

Trafalgar Day

Trafalgar  Cannon

        1st

 

 M.Raine & J.Hill

 

        2nd

 

 E.Haselden & J.Antony

 

        3rd

 

P. Gimson & A Sanderson

 

 Junior Trophy

 

B. Jacot

Leek and Moorlands Regatta

 George Rhodes Trophy

 1st RLSC

   

Weekend Regattas

Easter Regatta Trophy

        1st

 

  A.Couch

 

        2nd

 

 M.Raine & J.Hill

 

        3rd

 

A.Friar

    Junior Trrophy

      1st Junior

 

M.Jacot & M.Jacot

       

Whitsuntide Trophy

        1st

 

E.Haselden & J Antony

 

        2nd

 

M.Jacot & T. Sanderson

 

        3rd

 

 M.Raine & J.Hill

  Junior Trophy

      1st Junior

 

M.Jacot & T. Sanderson

       

August Regatta Trophy

        1st

 

  A.Couch

 

        2nd

 

A.Friar

 

        3rd

 

P.Gimson & A. Sanderson

   Junior Trophy

      1st Junior

 

M.Jacot & T. Sanderson

       

Turner Trophy

1st husband & wife team in

 

E.Haselden & J Antony

 

the three regattas

   

Open meetings

  Albacore Open

       1st

 

M.Thomas & H.Williamson

 

       2nd

 

P.Smith & T. Williams

 

       3rd

 

M.Banner & B. Woods

John Marriot Salver

 1st Rudyard Boat

 

 E.Haselden & J.Antony

       

  Enterprise Open

       1st

 

M. Lunn & S. Blackburn

 

       2nd

 

A.Johnson & P.Asher

    

       3rd

 

M. Cossey & C. Barron

Harcourt Trophy

 1st Rudyard Boat

 

 Mike Jacot & Emma Smith

       

   Solo Open

       1st

 

P.Blakeman

 

       2nd

 

P.Arnold

 

       3rd

 

C.Pickering

 Solo Salver

 1st Rudyard Boat

 

P.Blakeman

       

 Topper Open

       1st

 

Thomas Wallwork

James Chasty

Zac Gibbons

 

       2nd

 
 

       3rd

 
 

 1st Rudyard Boat

 

 L.Barrow

Other Events and Trophies

 Chamapgne Race

1st Race of Endurance

 

D. Haselden

       

Brian Picket Memorial

1st Pursuit Race

 

 M.Raine & J.Hill

       

 April Fools Race

        1st

 

Andy Couch

     

Princess Royal Race

        1st

 

M.Jacot & B. Jacot

       

Harold Davis Trophy

Last Race of main season

 

K. Holmes

 

Personal handicap pursuit

   
       

 Iron Man

Most Races sailed

 

E.Haselden & J Antony (111)

       

Holmes Trophy

 Fastest Lap

 

E.Haselden & J Antony

 

Sailor most in need of

   

Hon Coxswains Trophy

rescueboat sevices

 

Bethell Family

       

Boxing Day Trophy

   

Not sailed

RNLI six hour

  1st Team

 

Not sailed

 Fast Lady Trophy

   

Not awarded

Endeavour Trophies

       

John Coffee Trophy

  Handicap Fleet

 

 Kevin meakin

 Hall Trophy

    Solo Fleet

 

Jane Hill

 Roger Mason Salver

 Albacore Fleet

 

Mike & Brendon Jacot

 

 Topper Fleet

   

Phil Shenton Trophy

 Junior Endeavour

 

Amy Sanderson

       

BBQ Series

1st

 

Alex Walker

 

2nd

 

Toby Sanderson

 

3rd

 

Micheal Jacot


If nothing appaears, click here, or open in another browser window: https://www.dutyman.biz/dmembed.aspx?id=R0001821&mode=2&maxrows=20

We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not.

Please note that if you reject them, you may not be able to use the full functionality of the site.